Vuosikokouksen satoa

Vuosikokous järjestettiin tänä vuonna ensimmäistä kertaa etäyhteyden avulla koronasta johtuen keskiviikkona 10.2.2021. Tämä ei haitannut runsasta osallistumista, vaan kokoukseen osallistui 22 jäsentä, mikä on täsmälleen sama osallistujamäärä kuin edellisessä vuoden 2020 vuosikokouksessa.

Tässä oleellisimpia poimintoja kokouksen päätöksistä:

  • Jäsenmaksut ja muut vuosikokouksen määräävät maksut pysyvät 2020 tasolla, eli ei korotuksia. Katsastusmaksu poistuu.
  • Toimintasuunnitelma vuodelle 2021 hyväksyttiin. Majan kunnostuksessa otetaan käytännössä vuoden aikalisä, sillä suunnitteluun ja rahoituksen selvittämiseen tarvitaan lisäaikaa.
  • Johtokunnan kokoonpano pysyy entisellään, sillä poikkeuksella, että pitkän johtokuntauran jälkeen Jussi Ainamo jättäytyi pois. Jussi jatkaa kuitenkin vielä Majan kunnostusprojektin parissa johtokunnan apuna. Jussin tilalle ei valittu uutta jäsentä, joten johtokunnan jäsenten lukumäärä pieneni yhdellä. Kiitokset Jussille seuran eteen tehdystä isosta työstä!
  • Ehdotus seuran uusiksi säännöiksi hyväksyttiin pienellä tekstimuutoksella koskien seuran toimintamuotoja. Säännöt menevät seuraavaksi hyväksyttäväksi Patentti- ja rekisterihallitukseen, ja ne astuvat voimaan, kun PRH päivittää uudet säännöt yhdistysrekisteriin. Jäsenille tullaan tiedottamaan asiasta käyttäen normaaleja tiedotuskanavia.