Kilpailukutsu, seuran mestaruuskisat 11.9.2021

Espoon Merenkulkijat Ry järjestää lauantaina 11.9.2021 seuran purjehdusmestaruuskilpailun.

Säännöt

Kilpailussa noudatetaan Purjehduksen kilpailusääntöjä, FinRating-sääntöä ja purjehdusohjetta.

Luokat, lähtötapa ja rata

Veneet kilpailevat seuran mestaruudesta yhdessä luokassa. Lisäksi palkitaan paras venekunta, jossa on enintään kahden hengen miehistö.

Lähtö ja maali ovat Nokkalan alueella. Ratana saaristorata Nokkalan lähistöllä, purjehdusajaltaan noin kaksi tuntia.

Lähtö suoritetaan takaa-ajolähtönä (kukin vene saa oman FinRating-luvun mukaisen lähtöajan).

Huom. Lähetysviestit ovat rajoitetut. Tämän takia osallistujien tulee huolehtia omasta starttiajasta ja osallistujilla tulee olla kello (tai esim. GPS vastaanotin) josta näkyy tarkka kellonaika. Kipparikokouksessa tarjotaan mahdollisuus tarkistaa virallinen kellonaika.

Tuloslaskenta

Takaa-ajokilpailu, eli maaliintulojärjestys ratkaisee.

Jos kilpailupäivänä on erittäin kevyt tuuli, niin seuraava sääntö voidaan ottaa käyttöön: Mikäli ensimmäisenä maaliin tuleen veneen purjehdittu aika eroaa laskennallisesta ajasta merkittävästi, niin lopulliset tulokset voidaan laskea aikaa ajalle –menetelmällä. Kilpailulautakunta ilmoittaa viimeistään kipparikokouksessa jos tämä sääntö on voimassa.

Osallistuminen ja ilmoittautuminen

Kilpailuun voivat osallistua kaikki Espoon Merenkulkijoiden jäsenet omistamillaan tai kipparoimillaan veneillä. Veneillä tulee olla voimassa oleva FinRating-tasoitus (taulukkovene tai todistus). Kilpailulautakunta voi harkintansa mukaan hyväksyä myös veneitä, joilla ei ole voimassa olevaa FinRating-lukua, jos riittävän selvä peruste käytettävälle tasoitusluvulle voidaan esittää.

Ilmoittautuminen kilpailupäällikölle sähköpostitse tai puhelimitse perjantaina 10.9. klo 21:00 mennessä. Ilmoittautumisessa tulee käydä ilmi:

– Kipparin nimi, puhelinnumero, veneen purjenumero, veneen nimi, veneen merkki ja malli, FinRating-luku

Ei osallistumismaksua.

Aikataulu

Kipparikokous pidetään klo 10:00 ja lähtö on klo 11:00. 

Purjehdusohjeet julkaistaan seuran verkkosivuilla tai jaetaan paperisena viimeistään kipparikokouksessa.

Kilpailupäällikkö:

Tommi Vihavainen, puh. 050-3591021, tommi.vihavainen.01(at)gmail.com